Badania laboratoryjne jako forma kontroli jakości i bezpieczeństwa wyrobów stalowych
Stal należy do materiałów, które są powszechnie wykorzystywane do wykonywania elementów poddawanych szczególnie dużym obciążeniom. Wszelkiego rodzaju wady materiałowe, pomyłki w doborze właściwego stopu czy uszkodzenia pojawiające się podczas eksploatacji mogą mieć poważne następstwa i nie tylko generować wysokie straty, ale także powodować zwiększenie ryzyka dla użytkowników konkretnych części bądź podzespołów.
Bezpieczeństwo wykorzystania wyrobów stalowych
Wykorzystywanie stali do zastosowań związanych z budową wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń, instalacji oraz konstrukcji jest na ogół związane z jej znakomitymi własnościami wytrzymałościowymi. Znosi ona dobrze duże obciążenia, wykazując wysoką odporność na nacisk, zginanie, skręcanie i wibracje. Za sprawą znajomości charakterystyk poszczególnych stopów inżynierowie projektujący wyroby ze stali niezależnie od ich rodzaju są w stanie wyliczyć dopuszczalne obciążenia, dzięki czemu mają one przewidzianą trwałość i mogą być bezpiecznie eksploatowane. Warto jednak pamiętać, że własności materiału są niemożliwe do określenia w przypadku dowolnego wyrobu hutniczego bez przeprowadzenia szczegółowych badań laboratoryjnych stali. Dla sprawdzenia, czy dostarczona partia będzie spełniała określone wymogi, konieczne będzie więc dokładne określenie jej składu chemicznego, a nierzadko również potwierdzenie poszczególnych właściwości. Istotne będzie również zbadanie struktury wewnętrznej w celu zweryfikowania czy podczas zastosowanej obróbki nie pojawiły się żadne uszkodzenia.
Badania niszczące i nieniszczące wyrobów oraz konstrukcji stalowych
Ustalenie właściwości konkretnego stopu na podstawie jego badań jest możliwe do przeprowadzenia z wykorzystaniem metod badań niszczących lub nieniszczących (NDT). W przypadku korzystania z badań niszczących można stosunkowo łatwo określić parametry wytrzymałościowe materiału i stwierdzić czy są one zgodne z oczekiwanymi. Jest to szczególnie przydatne przy kierowaniu partii zamówionych wyrobów do produkcji, a także sprawdza się podczas kontroli jakości. Badania nieniszczące na ogół wybiera się wówczas, gdy w grę wchodzi zweryfikowanie stanu technicznego rozmaitych elementów lub konstrukcji. Dzięki nim można określić zarówno stan powierzchni metalu, jak i obszarów położonych wewnątrz materiału. Badania laboratoryjne stali przy użyciu różnych metod wykonuje firma Steel Trans. W ofercie znajdują się m.in. badania spektrometryczne, obciążeniowe oraz badania NDT przy wykorzystaniu metod wizualnych, ultradźwiękowych, i elektromagnetycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana