Badania ultradźwiękowe (UT) obiektów a metoda radiograficzna
Metoda ultradźwiękowa i radiograficzna to techniki badań objętościowych NDT, na podstawie których możliwe jest wykrywanie wad w całej objętości materiału. Jest to niezwykle ważne przy budowie urządzeń i sprawdzania ich parametrów. Obie metody są stosowane w tym samym celu, jednak różnią się między sobą sposobem ich wykonania. Na czym dokładnie to polega?
Badania ultradźwiękowe
Badania ultradźwiękowe polegają na wprowadzeniu fal ultradźwiękowych. Metoda ta umożliwia badanie obiektów wykonanych z materiałów takich, jak:
stali ferretycznych,
stali austenicznych,
aluminium,
magnezu,
miedzi,
ołowiu,
niklu.
Za pomocą tych badań wykrywa się najbardziej niebezpieczne nieciągłości materiałowe, zarówno wewnątrz obiektu, jak i na jego powierzchni. Można wówczas zauważyć pęknięcia, rozwarstwienia, porowatości, nieszczelności wewnątrz elementów.
Metoda radiograficzna
Metoda radiograficzna umożliwia wykrywanie różnego rodzaju defektów w surowcu. Obszarami stosowania radiologii w NDT są badania odlewów oraz złączy spawanych wykonanych z takich materiałów, jak:
stali,
tytanu,
miedzi,
aluminium,
elementów ceramicznych,
elementów drewnianych,
gum,
tworzyw sztucznych.
Otrzymana w badaniu radiologicznym informacja umożliwia przybliżoną lokalizację wady, określenie jej rodzaju oraz wielkości.
Jaką metodę wybrać?
Ultradźwiękowe badania obiektów cechuje szybkość uzyskanych informacji, niższa cena w porównaniu do badań radiograficznych oraz brak szkodliwości dla zdrowia. Wszystkie te zalety sprawiają, że w wielu dziadzinach przemysłu coraz powszechniejsze stają się badania ultradźwiękowe. Do przeprowadzenia ich potrzebna jest przenośna i lekka aparatura, za pomocą której dokładnie lokalizuje się wadę. Zaletą metody radiograficznej jest otrzymanie trwałego dokumentu w postaci radiogramu. Natomiast duża pracochłonność i powolność to główne wady. W badaniach radiologicznych stosuje się drogi sprzęt. Nie można wykryć płaskich wad równoległych do powierzchni. Koszt takiego badania jest większy niż w przypadku badań ultradźwiękowych.
W Polsce są firmy, takie jak Draco w Gdańsku, które specjalizują się w przeprowadzaniu badań nieniszczących. Ich celem jest sprawdzenie jakości i wytrzymałości materiału oraz połączeń spawanych. Specjaliści pomagają wybrać jak najlepsze rozwiązanie w danym przypadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana