Fakty i mity na temat skupów złomu
Działalność skupów złomu często budzi różnego typu kontrowersje. Choć większość z nas nie podważa sensu ich istnienia, a wręcz docenia proekologiczne działania, to nie wszyscy wiedzą do końca, na czym dokładnie polega ich funkcjonowanie. Warto więc poznać najczęściej spotykane fakty i mity na temat skupów złomu i zmierzyć się z ich wiarygodnością.
Czym są skupy złomu i jakie przynoszą korzyści?
Zadaniem skupów złomu jest pozyskiwanie surowców wtórych, najczęściej stali, jej stopów i metali nieżelaznych. Umożliwiają firmom i osobom prywatnym pozbycie się kłopotliwych odpadów, a przy okazji zdobycie zastrzyku gotówki. Wszystkie metale poddawane zostają recyklingowi, dzięki temu odzyskiwane są znaczące ilości pełnowartościowego surowca. Mogą być ponownie wykorzystywane w produkcji przemysłowej, zamiast zalegać w przypadkowych miejscach i zagrażać środowisku. Działalność skupów złomu ma także wymiar ekologiczny. Oszczędza zasoby naturalne ziemi i pozwala pozbywać się ze środowiska zalegających odpadów, niesprawnych pojazdów i maszyn oraz innych pozostałości zawierających metalowe elementy.
Kilka mitów o skupie złomu
Największy mit, który wymaga obalenia, dotyczy samej nazwy złom. Kojarzy się ona z przedmiotami bezużytecznymi, niepotrzebnymi i bezwartościowymi. Nic mylnego. Przedmioty i obiekty przeznaczone do złomowania zwierają najczyściej bardzo dużo cennych surowców. Jest to przede wszystkim stal, jej stopy i żeliwo, a także metale kolorowe. Wyjątkową wartość przedstawia miedź, z której zbudowane są kable i inne elementy osprzętu elektrycznego. Nie do pogardzenia jest aluminium z różnego typu konstrukcji, a także z puszek po napojach. Skupy zainteresowane są pozyskiwaniem mosiądzu, ołowiu i innych metali nieżelaznych.
Warto także sprostować obiegowe stwierdzenie, że ceny w skupach są niskie, a sprzedaż złomu jest mało opłacalna. To nie prawda. Dobre skupy złomu płacą godziwe stawki w gotówce i to natychmiast po dostarczeniu złomu. Dobrym przykładem aktywnej firmy jest skup złomu i surowców wtórych Złompap z Gdańska-Kokoszki, który zajmuje się też skupem stali nierdzewnej oraz sprzedażą metali kolorowych.
Najważniejsze fakty o skupach surowców wtórnych
Pierwszym faktem, wymagającym podkreślenie jest proekologiczny charakter działalności wszystkich skupów surowców wtórnych i firmy recyklingowych. Po pierwsze skupy złomu mają wpływ na redukcję śladu węglowego, poprzez ograniczenie produkcji stali i metali kolorowych. Również wpływa na zmniejszanie eksploatacji surowców naturalnych. Dzięki skupom złomu znikają z naszego otoczenia porzucone i niepotrzebne pozostałości, odpady i śmieci, co pozwala nam żyć w bardziej estetycznym i czystym otoczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana