Gdzie wykorzystuje się projektowanie CAM i CAD?
CAM i CAD to nieodzowne etapy wytwarzania produktu. Są to techniki komputerowego projektowania i wytwarzania, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną produkcję. Komputeryzacja objęła wszystkie sfery naszego życia, nic zatem dziwnego, że nowoczesne metody wytwórcze opierają się w znacznym stopniu o digitalizację.
Czym jest projektowanie CAD i CAM?
Najprościej rzecz ujmując technika CAD to komputerowe wspomaganie projektowania a CAM wytwarzania. Z użyciem oprogramowania CAD tworzone są projekty w 2D i 3D oraz wykonywane są obliczenia i przygotowywane dokumentacje techniczne wyrobu. Pod pojęciem projektowania CAD kryje się szeroko pojętą wizualizacja konspektów. Na postawie trójwymiarowej makiety powstaje cyfrowy model produktu, co umożliwia przeprowadzenie symulacji pracy zespołu części, w wyniku czego uwydatnić mogą się wady i niedoskonałości. Metodologia CAD warunkuje zatem dokładną weryfikację założeń projektowych oraz wprowadzenie ewentualnych korekt. Zakończenie projektowania CAD stanowią rysunki wykonawcze i modele 3D, które następnie eksportuje się do oprogramowania CAM.
System CAM w założeniu ma zintegrować proces projektowania i wytwarzania. Gotowy konspekt przetwarzany jest dzięki oprogramowaniu CAM na instrukcję maszynową. Na podstawie modelu 3D tworzone są ścieżki obróbki dla maszyn CNC. W toku produkcji możliwe jest dokonywanie poprawek bezpośrednio z poziomu sterownika CNC lub poprzez edycje ścieżek w oprogramowaniu CAM.
Zastosowanie technik CAD i CAM
Zasadniczo, metody komputerowego wytwarzania i projektowania znajdują zastosowanie w nowoczesnych przedsiębiorstwach, dysponujących maszynami CNC. Tokarka CNC czy też frezarka CNC mogą pracować w precyzyjny sposób właśnie dzięki projektom dostarczanym przez oprogramowanie CAD i CAM. Firma METALTON dysponuje rozbudowanym parkiem maszyn CNC i na co dzień wykorzystuje systemy CAD i CAM.
Tak naprawdę systemy projektowania i wytwarzania komputerowego to fundament współczesnej produkcji. Są to rozwiązania wdrażane w dużych i małych przedsiębiorstwach wytwórczych, ponieważ pozwalają znacznie przyspieszyć procesy produkcyjne. Dzięki możliwości planowania komputerowego mogą powstawać elementy metalowe, takie jak części do maszyn i urządzeń, których wytworzenie w tradycyjny sposób byłoby niemal niemożliwe. Projektowanie CAD i CAM pozwala zachować pełną kontrolę nad procesami produkcji i przekłada się na ograniczenie kosztów wytwórczości i zminimalizowanie strat materiałów oraz wadliwych wyrobów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana