Jak zabezpieczyć metal przed korozją?
Korozja potrafi być prawdziwym utrapieniem. Z niszczeniem metali z pewnością zmagał się każdy właściciel metalowych mebli ogrodowych czy starszego samochodu. Nie jesteśmy w stanie całkowicie jej wyeliminować, jednak za pomocą odpowiedniej konserwacji metalu, możemy ograniczyć ją do minimum. Po jakie środki powinniśmy sięgnąć, aby to zrobić? O czym pamiętać zabezpieczając metal przed korozją? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.
Jak powstaje korozja?
Korozja jest naturalnym procesem niszczenia materiałów, któremu nigdy nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec, możemy jednak znacznie go spowolnić, za pomocą unikania czynników, które ją przyśpieszają oraz stosowania specjalnych środków konserwujących. Powstawaniu korozji sprzyja szczególnie wystawienie na czynniki takie jak:
- występowanie zanieczyszczeń,
- odczyn środowiska,
- zmiany temperatury i ciśnienia,
- wilgotność i narażenie na kontakt z wodą,
- sól,
- naprężenia materiału.
Dobrze znany nam efekt korozji to rdza, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również prowadzi do osłabienia struktury metalu. Zaczyna się ona pojawiać, kiedy odkryta powierzchnia metalu zaczyna reagować z różnymi składnikami atmosfery. Ważne są dlatego skuteczne zabezpieczenia metali przed korozją, maksymalnie ograniczające jej powstawanie.
Jak zabezpieczać różne metale przed korozją?
Korozja metali przebiega w inny sposób i będzie miała inne skutki w zależności od tego, o jakim metalu jest mowa. W związku z tym, podczas zakupu metalowego przedmiotu, na przykład mebli ogrodowych, ozdób czy lamp zewnętrznych, należy zorientować się, z którym mamy do czynienia i zakup odpowiednie środki konserwujące.
Konserwacja stali
Jeżeli poszukujemy metalu odpornego na proces korozji, dobrym wyborem będzie stal z wysoką zawartością chromu. Jeśli jego poziom będzie przekraczał 12%, nie powinna ona korodować wcale. Jednak inne rodzaje stali, jak na przykład stal węglowa, nie są już tak odporne, w związku z czym zalecana jest ich konserwacja. Wszelkie jej rodzaje powinno się okresowo malować preparatami zapobiegającymi i spowalniającymi proces korozji, po uprzednim odpyleniu i wysuszeniu jej. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć na kilka sezonów.
Konserwacja aluminium
Aluminium jest odporne na korozję, dopóki znajduje się w środowisku o pH 4-9, jednak wciąż może niszczeć, pod wpływem substancji silnie kwasowych lub zasadowych. W takim przypadku, aby zapobiec rdzewieniu, powierzchnię aluminium powinno się pokryć powłoką bitumiczną lub lakierem odpornym na działanie zasad, a także zastosować krzemianów spowalniających proces korozji.
Metal ten może też ulegać korozji wżerowej pod wpływem elektrolitów, które nie uszkodzą go jednak poważnie, wpłyną jednak na estetykę. Zapobiegać jej można, stosując ochronę katodową lub zapewniając sprawny system osuszania metalu.
Konserwacja żeliwa
Żeliwo jest metalem podobnie odpornym na rdzę co stal. Jak zapobiegać korozji w jego przypadku? Nie jest to niczym skomplikowanym, wystarczy pokryć żeliwny przedmiot dowolną farbą przeznaczoną do malowania stali i żeliwa.
O czym pamiętać, zabezpieczając metal przed korozją?
Pierwsza kwestia, o której powinniśmy zawsze pamiętać to oczyszczenie metalu, przynajmniej z luźnych fragmentów starych powłok malarskich i ognisk rdzy, umycie go, odpylenie i całkowite wysuszenie. Kolejna – wybranie odpowiedniej farby na rdzę, przeznaczonej do właściwego rodzaju metalu. Jeśli producent przewidział taką konieczność, powinniśmy też nałożyć warstwę podkładową.
Podczas samej aplikacji farby, musimy pamiętać, aby wybrać korzystne warunki atmosferyczne, które umożliwią jej wyschnięcie. Należy też wybrać sposób nakładania farby, który pokryje powierzchnię jednolitą warstwą – najczęściej używane jest w tym celu malowanie natryskowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana