Jakie parametry powinny spełniać maszyny do profili aluminiowych?
Aluminium to jeden z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle materiałów. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wytwarzania rozmaitych elementów konstrukcyjnych oraz części do rozmaitych urządzeń. Do obróbki tego tworzywa wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, które muszą spełniać określone wymagania techniczne. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat? Koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.
Obróbka aluminium – ogólne informacje
Aluminium wyróżnia elastyczność i plastyczność. Dlatego znajduje ono powszechne zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju rur, profili oraz kształtowników. Ze względu na praktyczne właściwości tego materiału można go z powodzeniem poddawać obróbce zarówno na zimno, jak i na gorąco dokonywanej przy zastosowaniu rozmaitych metod np. frezowania, szlifowania albo toczenia. Tworzywo obrabiane za pomocą np. odpowiednio dobranej maszyny do proili aluminiowych kupionej na Śląsku lub w innym regionie Polski odznacza się wytrzymałością oraz odpornością na korozję i niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wyróżnia się ono też stosunkowo niewielką podatnością na obciążenia mechaniczne. Dzięki temu łatwo poddaje się kształtowaniu. Aluminiowe elementy można ze sobą z powodzeniem łączyć przy użyciu techniki zgrzewania lub spawania.
Czym powinny wyróżniać się maszyny do profili aluminiowych?
Profile aluminiowe znajdują powszechne zastosowanie w różnych branżach przemysłowych. Do wytwarzania wysokiej jakości modeli wykorzystuje się nowoczesne, zaawansowane technologicznie maszyny do obróbki CNC. Od tego typu sprzętu oczekuje się przede wszystkim, że będzie on przystosowany do wieloseryjnej produkcji identycznych elementów w krótkim czasie. Wskazane jest też, aby wybrana maszyna do profili aluminiowych nabyta w takiej firmie, jak producent maszyn do CNC LF, była prosta w obsłudze i działała bezawaryjnie przez długi czas. Obróbkę profili aluminiowych zwykle przeprowadza się metodą frezowania. Do tego celu wykorzystuje się specjalne frezarki. Takie maszyny najczęściej wyposażone są w narzędzia ze stali szybkotnącej lub z węglika spiekanego. Dzięki temu pracują one z optymalną prędkością. Nowoczesne modele zaopatrzone są ponadto w innowacyjne systemy chłodzenia i smarowania znajdujących się wewnątrz części.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana