Jakie właściwości ma stal kortenowa?
Stal kortenowa, inaczej stal kortenowska, to stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Swoje właściwości osiąga dzięki zoptymalizowaniu zawartości pierwiastków stopowych, konkretnie miedzi, chromi, niklu i fosforu. Na powierzchni metalowych elementów ze stali kortenowej tworzy się patyna, nieprzepuszczalna warstwa tlenkowa, która nie może dalej korodować, stanowiąc tym samym ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych.
Właściwości elementów wytwarzanych ze stali kortenowej
Stal kortenowa interesuje nas w kontekście gotowych wyrobów ze stali, dlatego o właściwościach tego materiału najlepiej opowiadać, opisując konkretne elementy – my weźmiemy pod lupę kraty kortenowe. Patyna, przyjemny dla oka rdzawy nalot, który powstaje dzięki procesowi wstępnej oksydacji lub pod wpływem czynników atmosferycznych, stanowi jednolitą powłokę. Działa jak wysokiej jakości farba, przy czym jest bardziej praktyczna: nie trzeba jej odnawiać, odświeżać, bo jest wyjątkowo trwała. Kraty kortenowe świetnie sprawdzają się w konstrukcjach stalowych wykorzystywanych na zewnątrz, ale nie tylko.
Kraty pomostowe ze stali kortenowej o szerokim zastosowaniu
Ze stali kortenowej można produkować elementy dekoracyjne, elementy elewacji budynków, obiektów artystycznych, ale nie tylko. Kraty pomostowe ze stali kortenowej świetnie sprawdzą się w halach produkcyjnych, warsztatach i innych przestrzeniach, w których panują mało przyjazne dla tradycyjnej stali warunki. Nie zaszkodzi im wilgoć, para, skroplona woda, także zanieczyszczona. Nie zaszkodzi im zmienna temperatura. Kraty kortenowe nie wymagają przeprowadzania prac konserwacyjnych, a to oszczędność czasu i pieniędzy. Stal kortenowa to materiał niezwykle żywotny, zachowuje swoje właściwości przez nawet kilkaset lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana