Które techniki obróbcze sprawdzają się przy produkcji wyrobów dekoracyjnych?
Wyroby dekoracyjne muszą być dopracowane w każdym detalu. Są bowiem przeznaczone do ozdabiania domów, mieszkań, instytucji i firm. Dlatego też powinny cechować je jak najlepsze walory estetyczne. W celu osiągnięcia takiego efektu stosuje się różne metody obróbki materiałów przeznaczonych do produkcji wyrobów dekoracyjnych. Jak przebiega ich cięcie laserem, wodą, frezowanie CNC i grawerowanie?
Precyzyjne cięcie laserem i wodą
Stosowane obecnie zaawansowane metody obróbki materiałów dają możliwość tworzenia wielu skomplikowanych kształtów i wzorów. Jest to szczególnie cenione przy produkcji wyrobów dekoracyjnych, które często są złożone z niewielkich, precyzyjnie wyciętych elementów. Wśród stosowanych w dzisiejszych czasach technik obróbki materiałów warto wyróżnić cięcie laserem i wodą. Obydwie metody mają zbliżone zastosowanie. Różnią się jednak między sobą pod wieloma względami.
Jedna i druga technika doskonale się uzupełniają. Dlatego też, jeśli zajmujesz się produkcją wyrobów dekoracyjnych, warto wyposażyć swoją firmę zarówno w waterjet – urządzenie do cięcia wodą, jak i laser. Możesz także zlecić wycięcie poszczególnych elementów ozdoby zewnętrznej firmie, która ma na wyposażeniu obydwa sprzęty.
Obróbka skrawaniem i grawerowanie
W produkcji wyrobów dekoracyjnych stosowane są także obróbka skrawaniem i grawerowanie. Techniki te pozwalają na precyzyjne wykończenie praktycznie każdego materiału. Nadają zatem ostateczny wygląd ozdobom. Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć:
wysoką precyzję obróbki,
wydajność,
możliwość seryjnej i masowej produkcji,
mniejszą liczbę operatorów do obsługi maszyn,
możliwość praktycznie nieprzerwanej produkcji,
łatwość obsługi frezarek i grawerów,
niskie koszty eksploatacji.
Frezowanie CNC oraz grawerowanie to metody obróbki, które można wykorzystać przy produkcji wyrobów dekoracyjnych z wielu materiałów. Najczęściej są to metale i ich stopy. Jak informują pracownicy firmy Pastel Technologies, frezarki i grawery pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu precyzji oraz powtarzalność produkcji. Są w stanie w krótkim czasie obrobić serię skomplikowanych elementów, czego nie byłby w stanie dokonać człowiek. Nic więc dziwnego, że są chętnie stosowane w wielu zakładach produkcyjnych na całym świecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana