Nowoczesne metody powlekania metali
Powlekanie metali chroni je przed korozją. Skuteczne zabezpieczenie może stanowić naniesienie warstwy cynku. Wykorzystuje się w tym celu dwie metody – ogniową i galwaniczną. Ta pierwsza nie jest jednak uniwersalna i w wielu przypadkach nie da się jej zastosować. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich lub cienkich metalowych elementów. Jakie są nowoczesne metody powlekania metali?
Metody powlekania metali
Metale powleka się różnymi powłokami, żeby zabezpieczyć je przed korozją, udekorować lub nadać im pożądane właściwości. W tym celu stosuje się następujące metody:
- galwanizacja – elektrolityczne umiejscawianie metali na metalowej lub niemetalowej powierzchni (np.powlekanie cynkiem może odbywać się na zasadzie galwanizacji),
- metoda ogniowa – zanurzanie elementu metalowego w stopionym metalu ochronnym (wymaga to wykorzystania bardzo wysokich temperatur; w przypadku cynku 450 stopni),
- metoda dyfuzyjna – np. tytanowanie, wanadowanie, aluminiowanie,
- metoda chemiczna – kąpiel bezprądowa lub albo natrysk soli z reduktorem,
- platerowanie – nanoszenie warstwy wykorzystując nacisk (np. walcowanie), dotyczy powłok z miedzi, srebra lub glinu.
Powlekanie metali cynkiem
Jedną z częściej stosowanych powłok antykorozyjnych jest cynk. Istnieją dwa sposoby na pokrywanie nim metalu – metoda ogniowa i galwanizacja. Metoda ogniowa wymaga rozgrzania cynku do bardzo wysokiej temperatury. Potem zanurza się w nim metal, a następnie studzi. Stosując tę metodę, nie da się jednak uniknąć zacieków i zgrubień. Nie sprawdza się ona w przypadku niewielkich metalowych wyrobów.
Zdecydowanie bardziej uniwersalną metodą jest cynkowanie galwaniczne. Proces powlekania w ten sposób metalu rozpoczyna się od jego dokładnego odtłuszczenia. Następnie zanurza się go w kwaśnym roztworze, a potem w roztworze elektrolitu z cynkiem. Cynkowanie galwaniczne stosuje firma Cynkownia Patelscy.
Gdzie się stosuje cynkowanie galwaniczne?
Cynkowanie galwaniczne pozwala osiągnąć bardzo estetyczny efekt dokładnego i równomiernego pokrycia. Stosuje się je w przypadku bardzo małych elementów, ale też wszędzie tam, gdzie liczy się wygląd, np. w przemyśle samochodowym, budowlanym, samolotowym.
Cynk jako powłoka chroni metal przed powstawaniem rdzy. Szczególnie często pokrywa się nim elementy stalowe i żeliwne. Doskonale zabezpiecza je przed działaniem czynników atmosferycznych. Cynkowane metale można z powodzeniem malować. Sam proces zapewnia długotrwałą ochronę. Powłoka cynkowa idealnie przylega do metalu, dzięki czemu nie dochodzi do łuszczenia się cynku albo obdrapywania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana