Podstawowe metody spawania stali
Spawanie to jeden z najczęściej stosowanych sposobów łączenia ze sobą metalowych elementów. Znajduje ono zastosowanie w wielu branżach specjalizujących się w wykonywaniu konstrukcji z metali oraz może być wykonywane z wykorzystaniem różnorodnych metod. W tym artykule bierzemy więc na tapet 3 najpowszechniej stosowane elektryczne metody spawania stali.
Spawanie stali metodą MMA
Spawanie elektrodami otulonymi określane jako metoda MMA to najstarsza i zarazem jedna z najuniwersalniejszych metod łączenia elementów stalowych zarówno ze stali niestopowej, jak i stopowej. W tym przypadku wykorzystywana jest elektroda otulona w postaci metalowego rdzenia w sprasowanej otulinie. Samo spawanie polega natomiast na wytwarzaniu się łuku elektrycznego między zakończeniem elektrody a stalą. To, co wyróżnia tę metodę spawania to natomiast fakt, że w metodzie MMA elektroda ulega skróceniu. Przez co zachowanie odpowiedniej odległości między nią a jeziorkiem spawalniczym wymaga stałego przesuwania uchwytu elektrody w kierunku poddawanego spawaniu elementu. To z kolei wpływa także na niską wydajność oraz prędkość spawania.
Spawanie stali za pomocą elektrody nietopliwej
Spawanie stali za pomocą metody łukowej z wykorzystaniem elektrody nietopliwej, określane także jako TIG polega także na wytwarzaniu łuku elektrycznego. W tym przypadku podczas spawania, które oferuje między innymi firma zajmująca się obróbką metali DSTechnik ze Szczecina, stosowana jest jednak elektroda wolframowa w osłonie gazu obojętnego zazwyczaj będącego argonem lub helem. Wyróżnikami tej metody jest natomiast to, że nie wymaga ona zastosowania materiału dodatkowego, a spoiwo przyjmuje najczęściej postać drutu. Z kolei uzyskane spoiny cechują się wysoką czystością.
Spawanie MIG/MAG
Ostatnia z metod spawania stali, która jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych to natomiast spawanie MIG/MAG. Odbywa się ono z wykorzystaniem łuku elektrycznego. Wytwarzany jest on między topliwą elektrodą w postaci drutu podawanego w sposób ciągły a spawaną powierzchnią. Cały proces odbywa się w osłonie gazów, które mogą być:
chemicznie obojętne,
chemiczne aktywne.
Do zalet tej metody zaliczyć można między innymi uniwersalność zastosowania, wysoką jakość uzyskiwanych spoin oraz wysoką wydajność spawania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana