Sposoby spawania stali nierdzewnej
Spawanie jest popularną metodą łączenia metali. Jednym z materiałów częściej poddawanych spawaniu jest stal nierdzewna. Wykorzystuje się ją często w różnych gałęziach przemysłu, ze względu na jej całkowitą odporność na procesy korozyjne. Jednocześnie takie zabiegi bardzo często wykonuje się w przydomowych warunkach. Jakie metody spawania można zastosować w przypadku stali nierdzewnej?
Na czym polega metoda spawania MIG i MAG?
W metodzie MIG i MAG ciepło wytwarzane jest przez łuk zajarzony pomiędzy spawanym elementem a podawanym w sposób ciągły drutem elektrodowym wykonanym z metalu. Z uwagi na szybkie zużywanie się elektrody w przypadku tego sposobu konieczne okazuje się zastosowanie automatycznego podawania drutu ze szpuli. Umożliwia to uzyskanie dużej wydajności.
Metoda MIG polega na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego (np. helu), który nie bierze udziału w całym procesie. Natomiast łączenie fragmentów stali metodą MAG przebiega w ten sam sposób, tyle że zachodzi w osłonie gazu aktywnego (np. dwutlenku węgla), wpływającego na spawanie.
Uchwyt spawalniczy zazwyczaj trzyma się w ręku — metoda półautomatyczna, lub mocuje się go do wózka w celu uzyskania wysokiej mocy — metoda automatyczna. Finalny efekt pracy wiąże się ściśle z umiejętnościami spawacza. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów z firmy MARO, którzy gwarantują skuteczne i trwałe wykonanie usług.
Metody MIG i MAG stosuje się najczęściej w branży samochodowej i warsztatach blacharskich. Oprócz tego popularne są w przemyśle ciężkim i średnio ciężkim, np. podczas budowy statków lub rurociągów i zbiorników ciśnieniowych.
Co charakteryzuje metodę spawania TIG?
Użycie metody TIG, inaczej GTAW, pozwala na łączenie elementów o grubości od części dziesiętnych milimetra do nawet kilkunastu milimetrów. Proces ten, czyli spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego z użyciem wolframowej elektrody nietopliwej, zazwyczaj przeprowadza się ręcznie.
Stal nierdzewną zawsze scala się prądem stałym przy biegunowości ujemnej. Dzięki temu strumień elektronów uderza w łączony element, a to z kolei zwiększa wtopienie przy bardzo małym zużyciu elektrody.
Podstawową zaletą spawania metodą TIG jest fakt, że uzyskuje się stabilny łuk i niewielkie jeziorko spawalnicze. Dzięki temu nie pojawiają się rozpryski, a lico spoiny okazuje się być estetyczne. Dodatkowo następuje małe zużycie elektrod, a technika ta okazuje się być łatwa do opanowania.
Sposób ten wykorzystuje się często w przemyśle spożywczym, chemicznym i samochodowym, głównie do spawania rur i cienkich blach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana