Szerokie zastosowanie szlifierek stołowych
Szlifierki należą do najczęściej spotykanych narzędzi warsztatowych. Za ich pomocą można wykonać obróbkę wykańczającą różnego rodzaju powierzchni i przygotować je na przykład do malowania. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tych urządzeń są szlifierki stołowe. Na jakiej zasadzie działają, do czego można je wykorzystać i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Jak działa szlifierka stołowa?
Szlifierki stołowe to urządzenia stacjonarne, montowane na stałe do płaskiej powierzchni, najczęściej stołu warsztatowego. Działają na zasadzie ścierania zbędnego materiału za pomocą ściernicy. Szlifierki stołowe wyposażone są w silnik elektryczny oraz na ogół dwa koła, które obracając się, stawiają opór przyłożonym do nich przedmiotom. W zależności od modelu mogą służyć do szlifowania na mokro lub na sucho. Dzięki możliwości montażu dwóch ściernic za pomocą szlifierek stołowych można wykonywać dwie operacje jednocześnie bez konieczności zmiany tarcz.
Zastosowania szlifierek stołowych
Szlifierki stołowe są wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Różne modele tych urządzeń oferuje na przykład sklep spawalniczy Spawaj.eu. Do głównych zastosowań szlifierek stołowych należy ostrzenie narzędzi. Dzięki regulowanym podpórkom oraz ściernicom o niskiej ziarnistości nadają się idealnie do poprawiania krańców noży kosiarek, dłut, wierteł czy sprzętów rolnych.
Szlifierki stołowe wykorzystuje się także do prac manualnych z metalem, drewnem i komponentami syntetycznymi. Przykładowe zadania, które można zrealizować przy ich użyciu, to redukowanie zbyt dużych elementów metalowych i drewnianych, szlifowanie połączeń kątowych i elementów wykonywanych na wymiar oraz polerowanie i czyszczenie powierzchni. Jak widać, szlifierki stołowe to urządzenia o bardzo szerokich zastosowaniach, dzięki czemu przydadzą się w każdym warsztacie.
Najważniejsze parametry szlifierek stołowych
Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki stołowej, jest moc. Decyduje ona, z jakimi materiałami poradzi sobie urządzenie. Do zastosowań domowych wystarczające będą modele o mocy 150-250 W; szlifierki dla profesjonalistów powinny być odpowiednio mocniejsze. Warto też wziąć pod uwagę prędkość obrotową. Decyduje ona o tym, jak długo będzie trwać obróbka danego materiału. Inne ważne parametry to grubość ziaren oraz rozmiar ściernicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana