Zastosowanie opasek ślimakowych
Opaska ślimakowa to stosunkowo proste akcesorium, odznaczające się wyjątkową trwałością oraz niezawodnością. Zanim jednak podejmiemy decyzję odnośnie zakupu takiego produktu, warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. W tym artykule przybliżymy więc budowę wspomnianych opasek, wyjaśnimy też, w jakich branżach są one wykorzystywane najczęściej.
Budowa opasek ślimakowych
Najprościej rzecz ujmując, omawiana opaska to metalowa taśma o różnych grubościach oraz szerokościach. Wyposażona jest ona w żłobienia oraz mechanizm zaciskowy pomyślany tak, by regulować siłę zacisku przy pomocy śruby. Odkręcamy i przykręcamy ją przy pomocy płaskiego bądź krzyżowego śrubokręta, dzięki czemu zakupiona opaska może być wykorzystana wielokrotnie. Z kolei taśmę wykonuje się z jednego z kilku rodzajów stali, w zależności od przeznaczenia opaski. Dla przykładu najbardziej wytrzymałe są obejmy ze stali nierdzewnej, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach. Są one jednak dość kosztowne, dlatego w wielu przypadkach lepiej postawić na inne tworzywo. Zwykle będzie to stal ocynkowana, ale na rynku znajdziemy też produkty ze stali chromowanej czy chromowo-niklowej. Co ważne, brzegi omawianego akcesorium powinny być zaokrąglone ku górze. Taka konstrukcja ma ułatwić montaż, a także zapobiegać zniszczeniu łączonych przy jej pomocy elementów. Rzecz jasna każda ze sprzedawanych opasek ślimakowych musi posiadać też wymagane prawem certyfikaty, gwarantujące trwałość i bezpieczeństwo.
Gdzie stosuje się opaski ślimakowe?
Obejmy tego typu, oferowane między innymi przez dystrybutora artykułów przemysłowych Walor, znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach kluczowych dla gospodarki. Konkretnie są to dziedziny, wymagające uszczelnienia bądź połączenia w całość kilku elementów. Nie mogą to być jednak dowolne fragmenty instalacji, ale tylko takie, nienarażone na nagłe zmiany temperatur oraz ciśnienia. Najczęściej opaski ślimakowe scalają fragmenty systemów wodnych, gazowych, powietrznych, pneumatycznych, elektrycznych oraz hydraulicznych. Można więc wysnuć wniosek, że sprawdzą się one w każdej gałęzi przemysłu, która ma do czynienia z tego typu instalacjami. Doskonałymi przykładami są branża: motoryzacyjna, lotnicza, chemiczna czy spożywcza. To rzecz jasna nie wszystko, a omawiane narzędzie upodobali sobie również rolnicy oraz ogrodnicy. W każdym z przytoczonych zawodów znajdziemy bowiem szereg rur, węży, kabli i innych przewodów, o różnych średnicach oraz kształtach. Muszą być one połączone w większą całość, gdyż bez tego tworzona instalacja nie osiągnie zakładanej sprawności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana