Czym zajmuje się spawacz?
Spawacz zajmuje się spawaniem gazowym i łukiem elektrycznym. Za ich pomocą łączy części i elementy konstrukcyjne wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów. To wymagająca, ale i dobrze płatna praca, na którą nieustannie wzrasta zapotrzebowanie. Ale jak dokładnie wygląda praca spawacza? Ile zapłacimy za jego usługi? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.
Na czym polega praca spawacza?
Praca spawacza polega na łączeniu ze sobą metalowych, stalowych i miedzianych elementów za pomocą ciepła, poprzez topienie brzegów konstrukcji i spajaniu ich ze sobą. Z tego powodu, spawacz musi być nie tylko silny, ale cechować się szczególną dokładnością, jako że nierzadko będzie musiał wykonywać bardzo precyzyjne prace na bardzo małych elementach.
W zależności od swojej specjalizacji, spawacz będzie podejmował się różnych zadań.
Spawacz MAG
MAG jest najczęściej obecnie stosowaną metodą spawania, obejmującą około 65% wszystkich przemysłowych metod. Ta usługa spawalnicza polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem.
Spawacz podwodny
Spawanie podwodne jest możliwe już od końca lat 50. XX wieku, dzięki czemu znacznie łatwiejsze stały się naprawy żelaznych konstrukcji statków i podobne prace podwodne. Pod wodą można spawać „na sucho” lub „na mokro”. W drugim przypadku zarówno spawacz, jak i materiał mają kontakt z wodą. Natomiast spawanie „na sucho” będzie odbywać się z wykorzystaniem komory izobarycznej lub hiperbarycznej.
Spawacz gazowy
Spawanie gazowe jest jedną z pierwszych metod łączenia metali, jaka została odkryta w XIX wieku, a stosowana jest do dzisiaj. Spawacz, który się nią posługuje, pracuje przy użyciu palnika, w celu nadtopienia brzegów metalu i późniejszego ich połączenia.
Ile zarabia spawacz?
Spawacz jest dobrze opłacanym zajęciem, szczególnie w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce te zarobki będą niższe. Początkujący spawacz, szczególnie taki, który wykonał jedynie podstawowe kursy, może zarabiać około 2 tysięcy złotych, jednak osoba o dłuższym stażu, większych kompetencjach i doświadczeniu, zarobi nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie.
Jednak to, ile zarabia spawacz w Polsce, wciąż jest często uważane za niewspółmierne do ryzyka, jakie ponosi. Trzeba pamiętać, że spawacz to praca trudna i fizycznie wyczerpująca. Osoby z kilkunastoletnim stażem pracy w tym zawodzie często zmagają się z problemami ze wzrokiem, zwyrodnieniem kręgosłupa, problemami ze słuchem i licznymi poparzeniami skóry.
Ile kosztuje spawanie?
Jeśli potrzebujemy usług spawacza, to z pewnością będzie nas zastanawiać: ile kosztuje spawanie? Oczywiście, ceny poszczególnych usług będą różnić się w zależności od stawek poszczególnych firm, ale również i części kraju, w jakiej działają oraz tego, czy mówimy o dużym mieście, czy raczej małej miejscowości.
Ceny spawania w zależności od metalu
- spawanie aluminium – od 6,4 do 9,1 złotych za centymetr
- spawanie stali nierdzewnej – od 2,5 do 3,9 złotych za centymetr
- spawanie srali czarnej – od 1,7 do 2,5 za centymetr
- spawanie konstrukcyjne – od 680 do 860 złotych za metr
Ceny różnych usług spawacza
- spawanie furtki – od 320 do 430 złotych
- spawanie bramy dwuskrzydłowej – od 590 do 750 złotych
- spawanie balustrad – od 430 do 570 złotych za metr bieżący
- spawanie przęseł ogrodzeniowych – od 88 do 108 złotych za metr bieżący
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana