Dlaczego stal nierdzewna jest odporna na korozję?
Stal nierdzewna nie poddaje się korozji i właśnie ta cecha stanowi o jej przydatności w przemyśle. Wytwarza się z niej wiele przedmiotów i części większych całości, które, z racji swoich zadań, nie mogą korodować. Stal nierdzewna nabywa tej zalety już w procesie jej wytwarzania przez domieszkę innych pierwiastków. Jaki to dodatki? Na skutek, jakich błędów stal nierdzewna może niekiedy ulec korozji?
Jakie dodatki sprawiają, że stal nierdzewna nie koroduje?
Kilku- lub kilkunastoprocentowa domieszka chromu, niobu, molibdenu i niklu, sprawia, że stal staje się nierdzewna. Przede wszystkim 12-procentowa zawartość chromu sprawia, że nabywa ona sporej odporności na rdzę. Chrom w stali nierdzewnej wchodzi w interakcję z tlenem z atmosfery i tworzy powłokę tlenku zwaną pasywną. Atomy chromu i jego tlenku mają porównywalne wielkości, dlatego stanowią cienką warstwę o grubości równiej zaledwie kilku atomom. Jest ona bardzo stabilna. Dodatkowo, jeżeli stal zostanie zarysowana lub uszkodzona, to w tym miejscu zaraz utworzą się tlenki i warstwa pasywna zostanie odbudowana. Trzeba też zaznaczyć, że im wyższa jest zawartość chromu w stali, tym jest ona mniej podatna na korozję.
Wyroby z tych typów stali dystrybuują takie firmy, jak BEGO-STAL, gdzie podczas produkcji dodatkowo muszą być zachowane specjalne procedury. Po dodaniu odpowiednich pierwiastków produkt poddawany jest ochładzaniu, hartowaniu i czyszczeniu. Jeżeli podczas procesu produkcji ścisłe procedury nie będą przestrzegane, to prędzej czy później, na etapie użytkowania, zdarzy się korodowanie stali.
Co wpływa na korodowanie wyrobów ze stali?
Stal nierdzewna, z której wyprodukowane są blachy, rury, kształtowniki czy inne elementy, czasem może jednak ulegać korozji. Wpływa na to przede wszystkim niezastosowanie się do procedur już na etapie produkcji. Innym powodem może być nieodpowiedni sposób transportu i składowania.
Problemy z późniejszym korodowaniem wyrobów ze stali nierdzewnej mogą mieć przyczynę w sposobie produkcji. Niektórzy producenci niekiedy nie dbają o specyfikację swoich produktów. Zdarza się, że metody hutnicze przez nich stosowane nie odpowiadają wymaganiom konkretnych gatunków stali. Mogą się one zupełnie nie sprawdzać przy stali nierdzewnej. Problemem są również nieprawidłowe sposoby składowania, kiedy to drobinki innych materiałów dostaną się do zewnętrznej warstwy.
Wszystkie te aspekty są niezmiernie ważne dla jakości stali, więc profesjonalni dystrybutorzy współpracują tylko ze sprawdzonymi producentami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana