Do czego służą ekspertyzy metaloznawcze?
Badania materiałowe, jako interdyscyplinarny obszar badań naukowo-technicznych, zajmują się analizą chemiczną i fizyczną struktury materiałów. Pozwalają na badanie zależności pomiędzy ich strukturą a właściwościami. Badaniami obejmuje się różnej klasy materiały, wykorzystywane w przemyśle i technice, między innymi metale i ich stopy. Przeczytaj i dowiedz się, do czego służą ekspertyzy metaloznawcze.
Czym są ekspertyzy metaloznawcze?
Kompleksowe badania metaloznawcze pozwalają na określenie właściwości struktury metali i ich stopów, analizę składu chemicznego oraz rozpoznanie właściwości chemicznych, fizycznych i mechanicznych. Umożliwiają także poznanie zależności pomiędzy strukturą metali a ich własnościami fizykochemicznymi w różnych temperaturach i pod różnymi obciążeniami zewnętrznymi. Badania metaloznawcze można podzielić na badania mechaniczne oraz metalograficzne. Zajmują się nimi profesjonalne laboratoria, wyposażone w specjalistyczne narzędzia pomiarowe. Jednym z bardziej aktywnych na północy kraju jest Akredytowane Laboratorium Badawcze Metrotest z Elbląga.
Badania mechaniczne metali i stopów
Badaniom mechanicznym poddaje się wyroby hutnicze – metale i ich stopy. Dla oceny ich własności mechanicznych nowoczesne laboratoria stosują pełne spektrum badań metodami statycznymi, dynamicznymi, zmęczeniowymi i technologicznymi oraz wykorzystują różnego rodzaju maszyny wytrzymałościowe (o zakresie nawet do 1000 kN), twardościomierze, a także młoty udarnościowe z urządzeniem do chłodzenia próbek. Dzięki temu możliwie jest przeprowadzanie prób rozciągania i udarności z wyznaczaniem progu kruchości w odpowiednim zakresie temperatur, pomiarów twardości i siły, prób zginania, łamania, spłaszczania, ścinania, tłoczenia, a także obciążania elementów i zmęczenia wysoko- i niskocyklowego.
Badania metalograficzne
Celem badań metalograficznych jest analiza mikrostruktury metali i ich stopów. Na poziomie mikro i makro jest niezbędna do identyfikacji uszkodzeń wynikających z eksploatacji materiałów lub metalowych elementów maszyn i urządzeń będących w użyciu. Analizy metalograficzne pozwalają na ocenę jakości procesów technologicznych i wpływu obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej na parametry metali. Akredytowane laboratoria wyposażone są w specjalistyczne urządzenia do przeprowadzania badań metalograficznych – mikroskopy optyczne i stetoskopowe, mikrotwardościomierze i przenośne twardościomierze umożliwiające pomiar twardości, stanowiska do rejestracji obrazów bezpośrednio na wyrobach, a także przenośne spektrometry emisyjne do analiz metali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana