Instrukcja liczenia zwoji w sprężynie
Jednym z najważniejszych parametrów sprężyn jest ilość znajdujących się w niej zwojów. Dzielą się one na zwoje aktywne oraz zwoje tworzące końcówki. Wpływ tych pierwszych ma bezpośrednie przełożenie na właściwości mechaniczne, a co za tym idzie, na zastosowanie danego elementu. Aby uzyskać ilość zwojów aktywnych w danej sprężynie, należy policzyć wszystkie znajdujące się w niej zwoje i odjąć od nich dwa (czyli zwoje tworzące końcówki).
Parametry fizyczne wykorzystywane do opisywania sprężyn
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze sprężynami zwijanymi, skrętnymi czy zwijanymi pewne parametry fizyczne są wspólne i mogą zostać wykorzystywane nie tylko do opisania właściwości danego produktu, ale również znajdują zastosowanie przy łatwiejszym dobraniu odpowiedniego rodzaju sprężyny do mechanizmu, w którym ma się ona znaleźć.
Przede wszystkim warto zwrócić na parametry sprężyn związane z ich budową. W ich zakres wchodzi:
- Średnica drutu – grubość drutu, z którego została wyprodukowana dana sprężyna.
- Trzpień – wielkość, która określa maksymalną średnicę trzpienia sprężynowego. W tym przypadku możliwe są odchylenia w okolicach 2% wartości początkowej.
- Średnica wewnętrzna – najczęściej obliczana jest za pomocą odjęcia od dwóch średnic drutu od średnicy zewnętrznej sprężyny.
- Średnica zewnętrzna – średnica zewnętrzna może zostać obliczona w sposób analogiczny do średnicy wewnętrznej. Wystarczy dodać dwie średnice drutu do średnicy wewnętrznej sprężyny.
- Otwór – wartość opisująca minimalną średnicę otworu, w którym będzie pracować sprężyna.
- Skok – wartość opisująca średnią odległość między kolejnymi zwojami aktywnymi sprężyny.
Znając te parametry znacznie łatwiej będzie złożyć zamówienie u producentów sprężyn lub dobrać odpowiedni element w danym mechanizmie. Dystrybucją i produkcją sprężyn zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak WIMET z siedzibą w Katowicach.
Trudności w ustaleniu parametrów fizycznych sprężyny
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których mogą pojawić się trudności w ustaleniu parametrów fizycznych danej sprężyny. Najczęściej są to sytuacje, w których wykorzystywana sprężyna ulega silnemu uszkodzeniu lub zaginęła. W takich przypadkach najlepszy rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy na podstawie opisu danego mechanizmu lub elementu będą w stanie wydedukować, jaki rodzaj sprężyny będzie najlepiej nadawał się do umieszczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana