Jak powstają formy wtryskowe?
Wykorzystywanie tworzyw sztucznych do wytwarzania różnych przedmiotów codziennego użytku, a także elementów maszyn i urządzeń jest dziś powszechne. Materiały tego rodzaju są cenione ze względu na dobre własności użytkowe – niską masę, duża wytrzymałość oraz atrakcyjny wygląd. Jedną z najważniejszych zalet tworzyw będą jednak szerokie możliwości ich obróbki, w tym łatwość uzyskiwania nawet najbardziej złożonych kształtów.
Jak są zbudowane formy wtryskowe?
Swobodne formowanie tworzyw przy wykorzystaniu ich termoplastyczności wiąże się nieodłącznie z najpopularniejszą metodą produkcji, a więc stosowaniem technologii wtryskiwania. Osiąganie skomplikowanej geometrii wyrobów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego tempa wytwarzania jest możliwe dzięki używaniu odpowiednio przygotowanych form wtryskowych. Są one odzwierciedleniem ostatecznego kształtu, jaki ma uzyskać konkretny element, a ich budowa ułatwia rozprowadzanie plastiku we wnętrzu. W wielu przypadkach konstrukcja form jest złożona, a ich projektowanie i wyprodukowanie wymaga starannego przygotowania oraz precyzji.
Forma wtryskowa składa się z dwóch głównych elementów – nieruchomego, który jest złączony z urządzeniem podgrzewającym tworzywo, wytwarzającym potrzebne ciśnienie i wprowadzającym je do znajdującego się w formie układu kanałów oraz ruchomego, który po zastygnięciu materiału odsuwa się, umożliwiając wypchnięcie z formy gotowego przedmiotu. Jedną z najważniejszych kwestii przy projektowaniu formy jest właściwe rozmieszczenie elementów rozprowadzających tworzywo – systemu kanałów i wlewaków, ponieważ od nich zależy czy materiał wypełni wszystkie wolne przestrzenie, nie ulegnie odbarwieniu czy też nie pojawią się inne możliwe wady – deformacje, smugi, zmatowienia, mikropęknięcia nadlewy bądź niedolewy.
Jak wygląda proces produkcji form wtryskowych?
Najważniejszym etapem przygotowywania formy jest jej projektowanie, ponieważ wymaga zagwarantowania, że materiał będzie się rozpływał wewnątrz formy w sposób umożliwiający uzyskanie oczekiwanego efektu. Trudne jest też samo wykonanie form ze względu na ich znaczną złożoność. Do wyprodukowania poszczególnych elementów formy stosuje się na ogół różne metody obróbki skrawaniem, a zwłaszcza frezowanie. Przy użyciu maszyn sterowanych komputerowo pozwala ono na uzyskanie niemal dowolnej geometrii oraz niezwykle wysokiej dokładności, zarówno jeżeli chodzi o wymiary, jak i wykończenie wszystkich powierzchni. Produkcją form do tworzyw sztucznych zajmuje się firma NOEX, dysponująca rozbudowanym działem wtryskowni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana