Frezowanie stali. Charakterystyka procesu
Frezowanie stali to metoda profesjonalnej obróbki metalu. W ten sposób można uzyskać dowolne powierzchnie. Maszyny CNC zapewniają wysoką precyzję i nadawanie pożądanego kształtu nawet najmniejszym elementom. Ponadto umożliwiają one wykonanie pracy wielokrotnie bez utraty dokładności. Jest to znaczne ułatwienie w przypadku produkcji na dużą skalę, np. części konstrukcji stalowych. Poznaj charakterystykę procesu frezowania CNC!
Na czym polega frezowanie stali?
Frezowanie CNC rozpoczyna się od zaprogramowania maszyny. Następnie do podajnika należy przymocować fragment poddawany obróbce. Po uruchomieniu narzędzie żłobi odpowiedni kształt. Możliwe jest wielokrotne powtórzenie pracy, a także dokonanie zmian i modyfikacji w zaprogramowanym sposobie cięcia. Obróbka elementów stalowych przy pomocy maszyny CNC polega na żłobieniu w powierzchni określonych kształtów. W ten sposób powstają gwinty, rowki i koła zębate, które mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Frezowaniem CNC zajmują się profesjonalne przedsiębiorstwa świadczące usługi ślusarskie. Producent konstrukcji stalowych Szymex-Bud oferuje swoim klientom obróbkę metali, w tym frezowanie elementów stalowych. Gotowe części posiadają m.in. rowki i gwinty potrzebne do tworzenia konstrukcji.
Czym różni się frezowanie współbieżne od przeciwbieżnego?
Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje obróbki przy pomocy frezarki. Frezowanie współbieżne charakteryzuje się tym, że kierunek ruchu elementu tnącego jest zgodny z ruchem materiału w maszynie. Z kolei obróbka przeciwbieżna postępuje w kierunku przeciwnym. Frezowanie stali współbieżne jest procesem nieco bardziej ergonomicznym i nie wpływa istotnie na przyspieszenie zużycia się elementów frezarki.
Jak dobrać parametry frezowania?
Parametrem istotnym z punktu widzenia obróbki CNC są obroty elektrowrzeciona — określają one prędkość skrawania. Obroty należy dobrać do rodzaju stali, a dokładniej do skrawalności materiału. W tym celu trzeba znać zawartość węgla w stopie. Najlepiej skrawają się struktury o 0,25% węgla.
Frezowanie CNC jest precyzyjne i daje powtarzalne efekty. Możliwa jest regulacja i dokonywanie zmian w projekcie. Dlatego frezowanie świetnie sprawdza się nie tylko do tworzenia prototypów, ale także do produkcji masowej elementów stalowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana