Spawanie jako uniwersalna metoda łączenia metali. Co warto wiedzieć o tej technologii?
Trwałe łączenie metalu można wykonać, korzystając z różnych technologii. Używa się m.in. z elementów złącznych – np. śrub czy nitów, a także klejenia. Jedną z najszybszych, a przy tym dających najlepsze efekty metod jest jednak stosowanie spawania. Dzięki uzyskiwaniu jednorodnej struktury gotowy element ma wysoką wytrzymałość, a sama spoina może być wykończona w taki sposób, że pozostanie praktycznie niewidoczna.
Na czym polega spawanie?
Spawanie wiąże się z punktowym upłynnieniem metalu na łączonych powierzchniach. Po zastygnięciu tworzą one całość na poziomie struktury krystalicznej, są więc niezwykle wytrzymałe na wszelkiego rodzaju obciążenia. Rozmaite technologie spawania różnią się metodą wykorzystywaną do podgrzewania metalu. W przypadku spawania gazowego jest to spalanie używanego gazu palnego. Gdy w grę wchodzi spawanie laserowe, metal podgrzewa skoncentrowana wiązka fotonów, wprawiająca elektrony tworzących metal pierwiastków w drgania, generujące dużą ilość ciepła. Przy najpopularniejszym spawaniu łukiem elektrycznym energia jest związana z oporem, jaki powstaje przy przepływie napięcia przez spawany metal. Łuk elektryczny jest też używany do tworzenia plazmy w spawaniu plazmowym.
Niezależnie od metody rozgrzany metal tworzy tzw. jeziorko spawalnicze, które może być zasilane nie tylko materiałem ze spawanego przedmiotu, ale także używaną elektrodą topliwą, drutem spawalniczym albo prętem. Powstanie spoiny wymaga wychłodzenia jeziorka. Dla zabezpieczenia rozgrzanego metalu przed zanieczyszczeniami stosuje się gazy osłonowe aktywne, takie jak tlen lub nieaktywne jak argon. Przy korzystaniu z usług spawalniczych będzie liczyło się stosowanie odpowiednich urządzeń i materiałów, lecz przede wszystkim doświadczenie osoby zajmującej się spawaniem. W Mysłowicach można je zlecić firmie JAN-TAL.
Najpopularniejsze metody spawania
Do najczęściej używanych technologii spawalniczych należy spawanie z wykorzystaniem łuku elektrycznego. W jego ramach wykonuje się spawanie MMA (spawanie elektrodą otuloną), MIG/MAG (spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazowej gazów aktywnych lub obojętnych), jak również TIG (spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazowej). Usługi spawalnicze z zastosowaniem rozmaitych metod spawania oferuje firma JAN-TAL z Mysłowic. Zajmuje się także obróbką metali, czyszczeniem strumieniowo-ściernym elementów metalowych – piaskowaniem, śrutowaniem i szkiełkowaniem aluminium – a także malowaniem proszkowym. Przedsiębiorstwo może się pochwalić szerokim gronem zadowolonych klientów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana