Dlaczego warto wybrać schody zabiegowe ze stali nierdzewnej?
Schody zabiegowe są najczęściej wykorzystywaną formą w przestrzeni domowej. Właśnie one pozwalają zaoszczędzić miejsce, sprawdzają się na niewielkiej powierzchni i stanowią oryginalny, nierzadko wręcz dekoracyjny element wystroju. Można wykonywać je z różnych materiałów. Jednym z tych, które cieszą się dużą popularnością, jest stal nierdzewna. O tym, jakie zalety ją wyróżniają, przeczytasz poniżej.
Konstrukcja schodów zabiegowych
Schody zabiegowe zajmują najmniej przestrzeni użytkowej, ponieważ nie są ułożone w linii prostej, ale z charakterystycznym załamaniem, które tworzy kształt litery "U". Przy skręcie takich schodów stosuje się stopnie trapezowe lub trójkątowe, które pozwalają na ich komfortowe użytkowanie. W odróżnieniu od schodów z prostym biegiem schody zabiegowe wykazują jednak pewne ograniczenia w zakresie ich montażu. Fakt, że są krótsze, ale nie można ich stosować w pomieszczeniach niższych, niż 2,90 m, zaś szerokość biegu nie powinna być węższa niż 1 m.
Wszystko to sprawia, że stal nierdzewna nadaje się do ich wykonania najlepiej. Jak potwierdzają fachowcy z firmy SOMET Sp. z o.o. , która zajmuje się produkcją wyrobów ze stali nierdzewnej, ten materiał jest lekki. Dlatego schody mogą być montowane na każdym rodzaju stropu przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa całej konstrukcji.
Materiał na schody zabiegowe
Trzeba przyznać, że użytkowanie schodów zabiegowych nie jest zbyt wygodne. Aby można było korzystać z nich w pełnym komforcie, warto dobrze zastanowić się nad materiałem, który zostanie wykorzystany do ich stworzenia. Schody zabiegowe z naturalnego drewna sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, a beton jest idealny do aranżacji w stylu loftowym. Coraz chętniej wybierane są jednak schody zabiegowe ze stali nierdzewnej. Właśnie one wykazują najwięcej zalet praktycznych i estetycznych, powszechnie wybiera się je do wnętrz w stylu nowoczesnym albo minimalistycznym.
Stal nierdzewna jest antypoślizgowa, co ma znaczenie przy skrętach wykonywanych podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Co więcej, to ten materiał jest najtrwalszy, odporny na ścieranie, rysowanie, pękanie, intensywną eksploatację. Ponadto powierzchnia takich schodów jest idealnie gładka, dzięki czemu bez problemu udaje się utrzymać je w nienagannej czystości. Stal jest zresztą odporna na wszelkie zabrudzenia.
Pod uwagę należy wziąć również aspekty wizualne. W niewielkiej przestrzeni schody nie mogą być zbyt ciężkie, przytłaczające. Stal nierdzewna pozwala nadać im lekkość i zachować minimalizm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana