Dlaczego kable miedziane to cenny materiał recyklingowy?
Skup, a potem recykling kabli – zarówno aluminiowych, ołowianych, jak i miedzianych, ma na celu odzyskanie z nich cennych surowców, takich jak: aluminium, ołów czy miedź. Gdzie oddać niepotrzebne kable? Dlaczego recykling kabli miedzianych jest tak istotny? Jak recykling kabli miedzianych przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego? Na czym polega odzyskiwanie miedzi z kabli? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w artykule.
Dlaczego zużyte i niepotrzebne kable warto oddać do skupu?
Recykling ma na celu przetwarzanie poszczególnych odpadów do ponownego wykorzystania. Proces ten może obejmować zarówno makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne czy metal, jak i urządzenia elektroniczne (RTV, AGD). Skupem urządzeń elektronicznych oraz zużytych i niepotrzebnych kabli miedzianych, aluminiowych, ołowianych, a także ich recyklingiem zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład Karat Recykling, dysponujące odpowiednim zapleczem technicznym oraz wiedzą w zakresie recyklingu odpadów.
Odpowiednia utylizacja (w tym recykling) zarówno kabli, jak i elektroodpadów pozwala chronić środowisko przed przedostawaniem się do gleby czy wody szkodliwych substancji zawartych w kablach czy elektronice. Korzystając z usług skupu możemy jednak nie tylko wpływać na środowisko, ale też na swoje finanse.
Recykling kabli miedzianych a ochrona środowiska
Recykling kabli miedzianych, a także uszkodzonego czy niepotrzebnego sprzętu RTV i AGD jest niezwykle ważny dla ochrony środowiska. Proces ten pozwala bowiem zapobiec przedostawaniu się do gleby, wody czy powietrza szkodliwych związków chemicznych, z których wyprodukowane zostały sprzęty elektroniczne. Wśród szkodliwych materiałów stosowanych do produkcji szeroko pojętego sprzętu elektronicznego, wymienić warto bowiem rtęć, ołów czy azbest. Niektóre z elementów wchodzących w skład urządzeń elektronicznych, zawierają w sobie ponadto cenny kruszec w postaci miedzi. Jej największe ilości znaleźć można właśnie w różnego rodzaju kablach.
Ze względu na to, iż miedź pozyskiwana jest w procesie wydobycia (kopalnie), recykling kabli miedzianych, a co za tym idzie – odzyskiwanie surowca w postaci miedzi, umożliwia oszczędzać ograniczone złoża naturalne tego surowca, co stanowi istotne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana